Cemil Topuzlu.

Türkiye’deki ilk beyin ameliyatını gerçekleştiren , durmuş kalbin masajla yeniden çalıştırılması, atardamar yaralanmaları için geliştirdiği dikme yöntemi ve aşil tendonun uzatılmasında uyguladığı yöntemle uluslararası tıp literatürüne adını kazıtmış bir tıp dehasıdır.

Dünya çapında birçok tıp kuruluşunun onur üyelerinden olup tıp tarihimizin mihenk taşlarındandır.

Cemil Topuzlu aynı zamanda İstanbul’un eski şehreminilerindendir ve bu minvalde İstanbul’un tarihinde özel bir yeri sahiptir.

1912 yılında İstanbul şehremini ( belediye reisi ) olarak atanınca öncelikle belediye teşkilatını ıslah etmekle işe başlar. Tıpçılığı dönemin genel zihniyetiyle birleşince İstanbul’u  epeyce kesip biçer.

Karaköy’de bulunan Kemeraltı Caddesi ve Sultanahmet’ten Sirkeci’ye uzanan Alemdar Caddesi’ni 7-8 metre genişlikten 20-22 metre genişliğe ulaştırırak İstanbul’un trafik yükünü epey azaltır. Tabi bu arada yol kenarında bulunan “tarihi yük” te epeyce azalır.

İstanbul’a, şu an hala kullanılan Gülhane Parkı, Fatih Parkı, Doğancılar Parkı gibi parklar armağan eder. Tek kelimeyle İstanbul’da park denilince akla ilk Cemil Topuzlu gelir.

Şehrin bu imarı sırasında Cemil Topuzlu’nun anılarına kaydettiği iki inci, ilelebet Cemil Topuzlu’yla beraber anılacak gibidir.

Bunlardan birincisi  Ayasofya önünde geniş bir meydan açmak için ortada bulunan bir  hamamı yıkmak istemesiyle ilgilidir. Çok uğraşır ama bir türlü hamamı yıkamaz.

Cemil Topuzlu bu olayı anılarına şöyle kaydeder: ” O fersude hamamı kaldıramadım, herkesten itiraz sesleri yükseldi ”

Bahsettiği hamam bir Mimar Sinan yapısı olan Haseki Hürrem Sultan Hamamı’dır. Ve Türk hamamlarının en güzel yapılarından biridir.


İkinci inci ise Yeni Cami’ye bitişik olarak yapılmış Hünkar Kasrı’dır. O Hünkar Kasrı ki Edirnekâri kalem işleri, sedef kakmalı kündekâri kapıları, rengârenk vitraylı camları, altın varakla zenginleştirilmiş ahşap oyma saçak altı süslemeleriyle bir 17. yüzyıl harikasıdar. Cemil Topuzlu işte bu kasrıda yıkmak ister ama yıkamaz. Bu olayı anılarına şöyle kaydeder.

” Bir sultanın kaprisi uğruna Yeni Cami’ye adeta bir sülük gibi yapışmış bu çirkin yapıyı ne yazık ki yıkamadım… ”

Ne diyelim Cemil Topuzlu… Tıp tarihindeki yerini de İstanbul için yaptıklarını da saygıyla anıyoruz ama yıkmak istediklerini iyi ki de yıkamamışsın.

Bu yaziya 3 yorum yapilmis.

  • Yapılanların yanında yıkılan eserlerimizden ABBAS AGA HAMAMI nıda keşke 1916 yıkamasaydı.

  • Bu ilginc siteniz icin tesekkur ettikten sonra Ilk yorumum “Yorum yapmak istermisiniz?” cumlesine olsun o zaman, Bunun dogru imlasi “Ister misiniz ?” seklinde olmali. Hadi burada anlam farkliligi olusmuyor ama “de”””da”eklerinin ayri ya da bitisik yazilmasi konusunda da yapilan hatalar bende corbaya dusmus sinek etkisi uyandiriyor. Ornegin “Ben iyiyim”diyen birine “bende iyiyim” degil “ben de iyiyim” demek gerekir. Aynen , ayri ya da bitisik yazilan “ki”eki gibi. Turk insaninin %95’inin onemsemedigi bir konu ne yazik ki !!

    • Bu ekler konusunda ne deseniz haklısınız. Bir ara geçmiş yazılara dönüp bahsettiğiniz yanlışları düzelteyim dedim ama demek düzeltemediğim epey yer kalmış.

Yorum yapmak istermisiniz?

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır