_DSC0056

Kil tablet çalışması yapan öğrencilerime çalışmalar nasıl gidiyor? diye sorduğumda söylediler.

Zormuş kile yazmak. Sümerliler, Babilliler zamanında okur-yazar olmak. Eğer 4-5 bin yıl önce , Sümerli Babilli bir çocuk olsalarmış okula gitmek istemeyebilirlermiş. Çünkü zormuş yazı yazmak o zamanlar.

Geçmişe yolculuk

Kil hamurunu sulayıp, yoğurup, üzerlerine yazı yazınca kendilerini Sümerli, Babilli bir çocuğun yerine koyduklarının, geçmişe yolculuk yaptıklarının farkında değildiler. Geçmişe yolculuk yapmak güzeldi ama zordu.

Yaptıkları kil tabletlerin kimisi kuruyunca kırıldı. Bir daha yaptılar. O da kırılınca bir daha yaptılar. Yukarıdaki kil tablette dikkat ederseniz kırılmış mesela. Eski zamanlarda meşakkatli işmiş yazı yazmak. Ama sanatmış herhalde. Bu kadar zor olduğuna göre.

5. sınıfla yaklaşık 1 ay önce “Müzecilik Tarihimiz ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri” adı altında bir gezi yapmıştık. Gezimizde Arkeoloji Müzeleri’nde bulunan kil tabletlere özel bir önem göstermiş, öğrencilerimizin kil tabletlere dikkatlice bakmalarını istemiştik. Çünkü okula gidince Görsel Sanatlar dersinde bu kil tabletleri kendileri yapacaklar, böylece eskiden yazının nasıl yazıldığını yaşayarak öğreneceklerdi.

Görsel Sanatlar öğretmenimiz Fatma Sima Kılıç’ın yaklaşık 1 ay önce, 5. sınıf öğrencileriyle yapmaya başladığı kil tablet çalışması geçen hafta bitti. Öğrencilerimiz ortaya güzel kil tabletler çıkarmışlar. Kendileri kadar ben de beğendim. Fotoğraflaması da keyifliydi aynı zamanda.

Not 2: Bu sınıfla yaptığımız “Müzecilik Tarihimiz ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri” gezisinin yazısını daha önce yazmıştım. O yazıya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.biristanbulhayali.com/5-sinif-ogrencileriyle-bir-muze-kulturu-calismasimuzecilik-tarihimiz-ve-istanbul-arkeoloji-muzeleri-gezimiz

Yorum yapmak istermisiniz?

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır