Heybeliada Ruhban Okulu hemen eğitime geçmek için hazır

Heybeliada Ruhban Okulu, 1844’te padişahın izniyle kurulup kapandığı 1971 yılına kadar, 12 Fener Rum Patriği, 2 İskenderiye Patriği, 3 Antakya Patriği ve nice piskopos yetiştirdi.

Ortodokslar içinde özel bir önem sahip olan Heybeliada Ruhban Okulunu’n önemini Okul Müdürü Prof. Lambriniadis şöyle anlatıyor: ” Başta Yunanistan olmak üzere diğer Ortodoks ülkelerinde de teoloji okulları var. Ama Heybeliada’daki karakter hiçbirinde yok. Buradaki manastır öğrencilerin devamlı içerde kaldıkları ve bir keşiş gibi yaşadıkları ortamdı ve sadece burada vardı. Diğerleri ilahiyat fakültesi gibidir”

Atlas Tarih Dergisi, Aralık sayısında Heybeliada Ruhban Okulu müdürü Prof. Lambriniadis ile bir söyleşi yapmış. Söyleşide ruhban okulunun tarihinden, öğrencilerin günlük programlarına, okulda nasıl yaşadıklarına geniş bir bilgi yelpazesi bulunuyor ve dönemin tanığı olan fotoğraflar kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Kapandığından günümüze 41 yıl kadar geçmiş olan bu konu Türklüğümüze yaraşır biçimde açılması memnuniyet verici bir durumdur. Önderlik yapanların yüreğine sağlık diyorum

    • Aynen katılıyorum. Umarım en kısa zamanda açılır.