Haydarpaşa 2. Abdülhamit Anıtı

2.abdülhamit anıtı

Yıldönümü kutlama meselesi bu topraklara 2. Abdülhamit döneminde girdi. 2. Abdülhamit döneminde neredeyse tüm açılışlar, Abdülhamit’in tahta çıktığı gün olan 1 Eylül’de yapılıyordu ve o gün adeta ulusal bir bayram havasında  kutlanıyordu.

Kadıköy’e her gelişte ve gidişte dikkat çeken, deniz fenerinin hemen ardında bulunan bu anıtın açılışı da, 2. Abdülhamit’in tahta geçişinin 25. yıldönümü olan 1 Eylül 1902’de yapıldı.

Anıtın hikayesi ise bir dönemin belgesi.

Haydarpaşa Limanı’nı daha sonrada garını yapmak için öncelikle bir dalgakıran inşa edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle Haydarpaşa açıklarına 1899 yılında bu dalgakıran inşa edildi.  Dalgakıranın üzerine padişah 2.Abdülhamit’in şerefine bir anıt yapılması düşünüldü. Anıtın yapımı için de dönemin ünlü mimarı Vallaury görevlendirildi. Vallaury’inin yaptığı anıt yekpare bir mermerden oluşuyordu. Deniz cephesinde bir arma kara cephesinde ise padişahın tuğrası buluyordu.

İstibdatıyla (baskıcı rejimiyle) tarihimizde bir efsane olan 2.Abdülhamit’in  devr-i zamanında ne basın nefes alabiliyordu, ne de siyaset. Hafiyeleriyle (istihbaratçılarıyla)  her yerdeydi Abdülhamit.  Bir denizin ortasında yoktu oraya da anıtını diktiler.

Bir Cevap Yazın

  1. Vapurla her geçişte bakıp dururdum. Dha yeni öğrendim. Artık gurulanmak için bir sebep daha var.

  2. eminönüne geçerken, her geçişimde o yapıyı merak ediyordum. ne alaka, dalgakırana neden böyle ilginç birşey yapmışlar diyordum. ama sayenizde öğrendim ya artık daha rahat geçerim vapurla karşıya :)) müthiş bir bilgi oldu benim için. size sonsuz teşekkürler.. yazılarınızı ve özellikle istanbulda adım atamadığımız yerlerle ilgili yazılarınızı öykülerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.. takipçinizim..