Harf Devrimi’ne dair olağanüstü bir karikatür

Elif, be, gayın, sim, ra, ye, hı, tı, mim, dal, he gibi Osmanlı  Alfabesi’nin harfleri tası tarağı toplamış  bir kervan oluşturmuş tarihin tozlu raflarına doğru ağır adımlarla ve yavaş yavaş gidiyorlar…

Kolay değil 600 yıllık bir medeniyetin bütün yazı mirasını sırtlanmak. Onun için gidişleri çok hüzünlü. Bir o kadar da küskün…

Karikatürist  Cemal Nadir bu karikatürü Arap Alfabesi’nin kaldırılıp Latin  Alfabesi’ne geçişi sağlayan Harf Devrimi’nden sonra 1928 yılında Akşam Gazetesi’nde ” Hicret” adıyla yayınlanmış.

Bir Cevap Yazın

 1. 600 yıllık tarihimiz harf devrimi ve sonrasında gelen yanlış politikalar ile silinip gitmiştir..

 2. Dedelerin de latin alfabesi kullanıyordu değil mi Tarık Paşa. Arka arkaya sıraladığın isimlerin çoğu latin alfabesinin A’sını bilmezdi. Dede Korkut, Göktürk yazıtları, Yunus Emre Hz. falan ortaya karışık, isimleri döktürmüşsün ama. Yunus Emre Hazretleri şiirlerini, Dede Korkut da hikayelerini hep latince yazmıştı zaten..! Hatta Göktürk yazıtları da şimdi kullandığımız alfabe ile yazılmıştı. Ondan herkes okuyup anlıyor taşların üzerindeki yazıları. Seni “esef”le “esen”liyorum.

 3. Yazaç (harf) Devrimiyle başlayan görkemli Dil Devrimi, bir ulusun “dil köleliği”ne son verilmesidir. Türk ulusunun, yaklaşık 1000 yıl süresince ona unutturulan anlamlı, anlaşılır, duru, yalın dili, güzel Türkçesiyle buluşmasıdır Dil Devrimi. Büyük Usta Turhan Selçuk’un çizgisinde dile gelişi ne de güzel bu anlamlı Devrimin. Dil Devrimini düşünen, uygulayan, başaran, sürdüren güzel insanları sevgiyle esenliyorum! Göktürk Yazıtlarını yazanları, -okuyan- Vilhelm Thomsen’i, Kaşgarlı’yı, Dede Korkut’u, Yunus’u, Pir Sultan Abdal’ı, Karacaoğlan’ı, Bilge Önder ATATÜRK’ü, Nurullan, Ataç’ı, Nâzım’ı, Agop Dilaçar’ı, Ömer Asım Aksoy’u, Mehmet Başaran, Emin Özdemir, Doğan Aksan’ı, adını anamadıklarımın da tümünü sevgiyle esenliyorum! Celal Ertuğay’ın dizeleriyle bitireyim bu yazımı: Ulusçuyuz ötesi yok / Türkçe sözün bitesi yok / Atatürk’ün ölesi yok / Dilde devrim yaşadıkça! Bir öz Türkçe Devrimcisi Tarık Konal.

  • madem osmanlı arap alfabesini kullanarak türklüğü öüldürdü atatürkte farkındaysanız latin alfabesini getirdi yani avrupalıların alfabesi ozaman atatrükte türklüğü öldürdü

  • Dilde sadeleşme ve yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmak gerekli. Ancak önerilen sözcükler yine Türkçe dil kurallarına uygun olmalı. Dilimizdeki işlevselliği bozmamalı. Harf demeyelim ama “yazaç” da demeyelim. Çünkü harfler sadece yazma ile mi ilgili? Konuşurken harfler yok mu? Tarık Konal “esenleme” demiş. böyle bir sözcük var mı?
   Demek ki sağlam ve doğru sözcükler bulunacak. Bunun da yemeli yine Türkçe’deki sözcük türetme yolları kullanılacak. Bugün özensiz ve bu işi bilmeyen kişilerin özensiz önerileri ortalıkta uçuşuyor. Günümüzde önerileren sözcüklerin ancak %10’u kullanımda. Diğer kullanılmayan sözcükler boşlukta geziniyor ne yazık ki. Kimse kusura bakmasın ama, sözcük türetme herkesin işi olmamalı.

  • Beğeninize sunmak isterim derken, neyi kastediyorsunuz ?