Galata Kulesi’nin önündeki küçük kulenin tarihi

Galata Kulesi’nin hemen önündeki bu kule genelde kiliseye bağlı bir çan kulesi olarak bilinir. Ama çan kulesi değildir. Bir hastanenin kulesidir. Tarihin tozlu sayfalarında çoktan yerini almış olan İngiliz Hastanesi’nin kulesidir.

1904 yılında İngilizler, İngiliz gemicileri için Galata Kulesi’nin hemen önündeki alana ( Kuledibi)  bir hastane yaptırırlar. Hastane 6 katlıdır ve çatısında bir kule bulunmaktadır. Amaç bu kuleden İstanbul’a gelip giden İngiliz gemilerini gözetlemektir. 1918’de İstanbul’u işgal edince kuleyi askeri amaçlarla kullanırlar.

İşgal başarılı olamayınca yurdu terkeden İngilizler, hastaneyi 1924 yılında Kızılay’a devrederler. Hastane birara kuduz hastanesi olarak  kullanılır. Şimdilerde Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir göz hastanesi.

  

Adres: Bereketzade Cami Sokak No:2 Beyoğlu/İstanbul (Galata Kulesinin 50 m aşagısınnda)

Bir Cevap Yazın

  1. Ben yabanci Misafirlerim geldiginde Galata Kulesi gezimizde ve Galatanin Tarihini onlara bildigim ögrendigimiz sekilde anlatirim. Fakat yukarida bahisi gecen Ingiliz hastaesinin bende bir ermeni Kilisesi oldugunu saniyordum. Yanlis bir yorum vermemek icin arastirinca, tarihi dokusu ile dogrusunu ögrenmis bulundum tesekkürler. Bir dahaki gezimizde orasini daha yakinen icinide gezip görmek istiyorum. Resimleri hic bir yerde yok gibi.. Saygilarimla.

  2. Ramazan Bey hastanenin icini gezdiniz mi bilmiyorum,yazida yer almadigi icin sunlari ilave etmek isterim izninizle.

    İç kisimda yer alan servis ve koridorlarda İngilizlerden kalan orijinal emaye sobalar (gorulesi guzellikte),Yangin sondurme hortum basliklari,uzun uzun sayamayacagimiz bir cok metal objeler ( eşik,duvar plaketleri ) bulunur.Bazilarinin uzerinde yanilmiyorsam Manchester gibi imal yerleri yazar.Ayrica Haliç tarafindaki kapisindan cikildiginda sevimli kücük bahçesinin zemin tas dosemeleri cok hostur ve 1904 tarihi okunur.
    Gezmeyi seven arkadaslara bir Galata gezisine ilave etmelerini oneririm.