Üsküdar’dan Eyüp vapuruna binip Boğaziçi ve Haliç’in anıtsal eserlerini henüz 6.sınıfta olan öğrencilerime tek tek gösterip hakkında birkaç bir şey söyleyerek onlarca tanınmış olmasını sağlamak güzeldi.

Güzeldi, Eyüp gezimize bir çocuk için en anlamlı olabilecek kelimeden, oyuncakdan bahsederek başlamamız. Bir anda pür dikkat kesilmişlerdi yeni adı Cami-i Kebir Sokağı ama eski adı Oyuncakçılar Çarşısı olan yerde durup, Eyüp oyuncakçılığı üzerine biraz konuştuğumuzda.

 

Piyer Loti kahvesinde

Öğrenciler Piyer Loti Kahvesi’nin bahçesinde çay içip, gülüşürlerken gezimize eşlik eden Türkçe öğretmenimiz Tuğçe Saraçlı’yla Piyer Loti Kahvesi’nin o tarih kokan daracık mekanında günün geri kalanına enerji depolamak için Türk kahvesi içmek, söylemeye ne hacet güzeldi.

Gezi öncesi nasıl hazırlandık?

Boğaziçi, Haliç, Eyüp ve Piyer Loti gezimiz bir hafta önce başlamıştı zaten. Bu gezide okulumuzun Türkçe öğretmeni Tuğçe Saraçlı’yla işbirliği içindeydik. Tuğçe Saraçlı geziden bir hafta önce dersinde öğrencilere Piyer Loti’nin hayat hikayesini ve yine Piyer Loti’nin “Doğu düşleri sona ererken” adlı seyahatnamesinden alınmış notları dağıttı. Bu notlar üzerinde metin okuma çalışmaları yaptılar. Böylece öğrenciler Piyer Loti’yi tanıdılar.

Bende, kendi hazırladığım gezi boyunca göreceğimiz tarihi mekanların fotoğraflarından ve bilgilerinden oluşan kartları öğrencilere dağıttım. Bu kartlar üzerinde bir çalışma yaptık. Amaç, öğrencilerin gezi boyunca görecekleri tarihi yapıları gezi öncesinde tanıtmasını sağlamaktı. Nitekim birçok öğrenci gezi boyunca daha önce hiç görmedikleri yapıları görünce hemen adlarını  söyleyiverdiler.

Ve gezi sonrası

Gezi sonrası ilk dersimde bir test çalışması yapacağız. Tıpkı Topkapı Sarayı gezisi sonrası olduğu gibi test 10 sorudan ve bol fotoğraflardan oluşacak. Test sorularını ve öğrencilerin aldıkları puan ortalamasını yine burada yayınlayacağım.

Öğretmenlere bir not

Özellikle Üsküdar’da bulunan öğretmenler bu gezi güzergahını takip ederek öğrencilerine tarih ve eğlenceyle dolu müthiş bir gezi fırsatı yaratabilirler. Benden söylemesi. Her zamanki gibi isterseniz olur, istemezseniz olmaz.

Gezi fotoğrafları

Geziye dair fotoğraflar aşağıdadır. Fotoğrafların üzerine tıkladığınız zaman tam ekran açılır.

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

Yorum yapmak istermisiniz?

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır