Bir yeraltı şehri olarak İstanbul ve bir belgesel

” İstanbul’un herhangi bir yerinde yürürken geçmişin üstünde yürürsünüz. Herhangi bir yerde sokağın altını kazırsanız  binlerce yıllık saklı bir tarihe ulaşırsınız. Çoğu tarihi kent iyice kazılmıştır. Oysa İstanbul’da  arkeologlar yüzeyi sadece birazcık kazmışlardır.

Peşpeşe 27 yüzyıl boyunca Yunan, Roma ve Türk uygarlıkları saraylar, stadyumlar, hamamlar, yollar inşa ettiler. Her birinin amacı bir öncekinden daha iyi olmaktı. Kent her harap  olduğunda bir sonraki kuşak hızla geçmişin yıkıntıları üzerine inşaat yaptı ve kendi katmanını ekledi. O kadarki bazı yerlerde zemin 12 metre kadar yükseldi.

Ama bu nasıl olabildi. Bir Osmanlı camisi nasıl oluyor da kayıp bir Roma sarayının tepesinde oturuyor. Ya da nasıl modern bir apartman, altındaki antik Roma sarnıcının içine çökmüyor? ”

History Channel belgesel yapımcısı “Yeraltı Şehirleri: İstanbul”  adı altındaki belgeseline bu cümlelerle başlıyor ve bu soruların cevabını yaklaşık 45 dakika boyunca arıyor.

Belgesel İstanbul’un yeraltına odaklandığı için neredeyse tamamıyle Roma ve Bizans’la dolu. Çünkü Osmanlı sarnıç inşe etmemiş, yeraltında gizli tüneller yapmamıştı. Yapmadığı için de belgesel, İstanbul’un Bizans mirasına odaklanan ve onu anlatan bir belgesel olarak duruyor.

Belgeselde Sultanahmet Meydanı’nın altında kayıkla gezilebilen koca bir yeraltı dünyasının var olduğuna şahitlik ediyorsunuz. Bir halı dükkanın altında labirent gibi Bizas saray geçitleri başka bir dükkanın altında ise 13 sütunlu koca bir sarnıç bulunuyor. Keza Anemas Zindanları  içinde canhıraş bağırışları saklayan birkaç katlı, korkunç bir labirent.

Bir şekilde İstanbul’un yerüstünü az çok biliyoruz. Ama yeraltı hakkında bildiklerimiz bir kaç sarnıç dışına çıkmıyor. Bu belgesel bilgilerimizi bu sarnıçların dışına çıkarırken aynı zamanda “İstanbul Su Uygarlığı”na bir giriş seviyesi özelliği taşıyor.

Keyifle izleyin.

Bir Cevap Yazın

 1. SEFAKÖY K.ÇEKMECE İLÇESİNDE ARMONİ PARKIN BENZİNLİĞİN ORALARDA KUYU GİBİ GİRİŞ VAR ORADA GEÇTİĞİNİZDE YER ALTI ŞEHRİ VAR FAKAT YAYINLANMIYOR YAZDIKLARIM.

 2. Col güzel bir calisma. Tebrik ederim. Istanbulu sevmenin ve ögrenmenin sonu yok. Laleöide evimiz oradaki bir arsaya 1949 yilinda yapilirken cikan mahsenleri hatirladim ve hayiflandim. Orada daha önce neler oldugunu dahi bilmedik.

 3. Üzerinde yaşayanlar tarafından kendisine en kötü davranılan şehirlerden olan İstanbul hala çok güzel ve gizemli. İstanbul için gösterdiğiniz emeğe teşekkür ederim. Şehrimizi, her türlü güzelliği ile koruyabilmek ve rant uğruna yağmalanmasını önlemek için her platformda ve her şeye rağmen, mücadele ediyoruz ve edeceğiz.

 4. Ben Istanbulu cok severim ve bu belgesel de bana daha guzel ihsaslar ve duygular verdi.
  Gercekten cok etkilendim. Bunu yapanlara yurekten sukranlarimi sunmak isterken’ onlara
  daha buyuk ve bilgi verici belge seller yapmanin basarisini diliyorum.

 5. BIR ISTANBUL SEVDALISI OLARAK COK BEGENDIM. ISTANBUL GIZEMLERLE, MASALLARLA DOLU BIR SEHIR.
  ALLAH BU KENTI KORUSUN.

 6. Bu belgeseli izlemiştim zamanında, çok güzel hazırlanmış gerçekten. Bizden de böyle belgeseller çıkmasını ümit ediyorum.. Bide İz Tv’de Ömür biter İstanbul bitmez diye bir program var.. sokak sokak geziyorlar.. 30’u geçti sanırım bölüm olarak.. belki ordanda faydalanırsınız.. teşekkürler.