Bir minarenin tepesinde bir hokka, bir kalem ve bir aşk

Minarenin alemini  İslamı temsilen her zaman hilal süsler. Bu minarenin aleminde ise hilal yok. Hokka ve kalem var. Minare bu özelliğiyle İslam dünyasında tek.

Hokka-ve-kalem

Minare, Defterdar Nazlı Mahmud Çelebi Camii’ne ait. Camiyse Eyüp’ün Defterdar semtinde. Tahmin edebileceğiniz gibi Defterdar adını bu camiden alıyor.

Nazlı Mahmud Çelebi  Kanuni Sultan Süleyman’ın baş defterdarı. Yaklaşık 10 yıl bu görevi yapmış. Son nefesini verdiğindeyse hala defterdarmış.

Nazlı Mahmud  Çelebi’nin asıl meziyeti bu devlet görevi değil aslında. Hat sanatına gönül verişi ve bu sanattaki mahareti.

Nazlı Mahmud Çelebi camisini  Mimar Sinan’a yaptırmış. Bir hat ustası olarakta  camisinin girişteki kitabesini kendisi yazmış. Minarenin tepesine de  yazıya olan mukaddes bağlılığının nişanesi olarak bir hokka ve hokkanın içine de kalem koydurtmuş. İstemiş ki, camisine bakıldığında bakan içinden şunu geçirsin: “Bu camiyi yaptıran adam, yazıya aşık olan bir adam.”

Bir Cevap Yazın

  1. Aa ne güzel bir bilgi, ben bu camiyi biliyordum ama böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum.Paylaşım için teşekkürler.

    Sevgiler,

    Bengi