Bence kaşla göz arasında götürmüştür

 

Anemas. Kökeni Arap. Babası öncenin müslümanı, yenin hristiyanı. Bizans’ın nimetlerinden yararlanmak için ailecek  hristiyan olmuşlar yani. Arzularına da kavuşmuşlar. Çünkü oğulları Anemas, darbe planları yapabilecek kadar kıdemli bir Bizans komutanı olmuş.

Bir gün o güzelim kafasını kazımışlar Anemas’ın. Hayvan bağırsakları dolamışlar. Ve ibret-i alem olsun diye bir öküzün üzerine bindirip dolaştırmışlar İstanbul sokaklarında.

Çünkü Anemas büyük suç işlemiştir. İmparator Komnenos’u devirmek isteyen darbecilere destek vermiştir. Darbe planları açığa çıkınca da İmparator Komnenos cezasını kesmiştir Anemas’ın: “Gözleri oyulsun ve zindana atılsın.”

Anemas, öküz üzerinde gözlerini oyacak olan cellada doğru yaklaşırken, bir süpriz olur ve bir anda affedilir. Bu af  Tanrının hikmeti değil imparatorun güzeller güzeli kızı  Anna’nın hikmetidir. Babasına  yalvara yakara  Anemas’ı affettirmiştir çünkü.

İşin ilginci Anna içinde bu darbe planını ve babasını anlattığı bir kitap yazar. Kitabın adı Aleksiad’dır. Kitapta Anemas’dan iki yüzlü, büyük sahtekar, katil, fesatçı diye bahseder. Ve bu kadın ağzına geleni saydığı o adamın gözlerinin kurtulması için babasına yalvarır yakarır.

Acaba neden? Benim aklıma gelen sizinde aklınıza geliyor mu?

Gerçi ben, görüşümü başlıkta yazmıştım zaten.

   

Bu kulelerde Bizans, Anemas’a  kadar hiçkimseyi hapsetmemişti.
Anemas’ı hapsedince (1107)  kuleler Anemas Zindanları olarak anılmaya başlandı.

Gitmek isteyene: Anemas Zindanları,  Ayvansaray’da bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. anemas zindanlarında bir tür kaçış yoluda vardı aneması anlamı kaçış veya çıkış olarak kullanıdır şu an zindalara giripte kaybolan olmuş ama cevre tarafında insanlarca bulundur ben ergi kapıda otuyorum içeri girip dolaşmak isteyen varsa ilk muhtarlıkta izin kağıdı alıcak sonra bana gelsin yaşım küçük olabilir ama oralarıda bende iyi bilen yok kaç defa girdim kaldım bazı söyletilere göre içeride musallat olan üç harfliler var zat var derler ama bunları içeri gireken kafasına takmıcak ve abdesli bir şekilde içeri gircek yoksa çarpıyor çok insanda bu gözükmüştür… erkan karaosman erğikapı ramazan bakalın orda kime sorasanız tarif eder