100 Yıl Önce 100 Yıl sonra değişen ne ki?

Kent fotoğraflarında 100 yıl önce 100 yıl sonra serileri değişeni vurgulamak için yapılır. Ama, söz  konusu Bizans mirası olunca 100 yıl önce de 100 yıl sonra da hiçbir şey değişmiyor bu topraklarda.

Aşağıdaki iki fotoğraf arasında 100 yıl fark var. Fotoğrafların birini 2011 yılında ben çektim, diğerini ise muhtemelen 1900’lü yılların başında  Eugene Dalleggios. İki fotoğrafında merkezinde bir Bizans sütun  başlığı var. Birinde sütun başlığının önünde bir eşek var, muhtemelen kaçmasın diye oraya bağlanmış; diğerinde ise sütun başlığı bir su kuyusu başı olarak kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Bugüne kadar İstanbullu istanbulda bulunan herşeyi o kadar candan kabüllenmiş ki 1500 yıllık tarihi objeleri bile herhangi bir madde olarak düşünmüş, fazla önemsememiş, hatta sıradan bir taş olarak kullanabilmiş. Aynen Hipodromun duvarının üstüne kondurulan bina da başka bir örnek.

    Yine de o devirlerde İşgalci haçlı orduları gibi herşeyi yakıp yıkmamış, sadece korumayıp kullanmışız. Ama şimdi korunmaları açısından büyük çaba gösteriyoruz.

    • Sadece yol yapma gereçekleriyle Adnan Menderes döneminde yıkılan eserlerden koca bir ansiklopedi yapılır. Korumamışız yani. Elde kalan bu kadar.